KDY A JAK UŽÍVAT PROBIOTIKA PRO OBNOVU ZDRAVÉ STŘEVNÍ MIKROFLÓRY

27.01.2019 19:51

 

Zdravá střevní mikroflóra má stěžejní význam pro naše zdraví a celkovou imunitu organismu. Skládá se z tisíce druhů mikroorganismů, které v ideálním případě žijí ve střevech v rovnovážném stavu. Nevhodná strava s velkým obsahem cukrů, překyselení organismu, antibiotika, hormonální přípravky - to vše může harmonii narušit a přispět k převaze kvasinek, plísní a patogenních bakterií.

  

Pokud je narušení střevní mikroflóry jednorázové, stačí na jeho úpravu většinou krátkodobé (1 širokospektrální balení) užívání přípravků s obsahem zdraví prospěšných bakterií. Proto je vhodné užívat  probiotika  po každém podání antibiotik, po průjmu, po dietní chybě provázené nadýmáním a plynatostí,  při cestování do zahraničí (zejména do tropických oblastí).

 

V mnoha případech však mají lidé střevní mikroflóru chronicky poškozenou opakovaným užíváním   antibiotik, hormonálních léků a antikoncepce, konzumací cukru a sladkostí,  překyselující chemicky upravené stravy a působením stresu. Takovéto stavy se projevují nejen dlouhodobými střevními potížemi, ale třeba i bolestí hlavy, únavou, alergiemi, kožními problémy, opakovanými gynekologickými a urologickými problémy a dalšími i velmi závažnými zdravotními stavy.  V těchto případech je užívání probiotik žádoucí, ale samo o sobě nedostačující. 

Probiotika musí být užívány minimálně tři měsíce .